Elbiseler renkleri

Pantone hakkında bilmeniz gereken her şey

Pantone hakkında bilmeniz gereken her şey

tartışmaya katıl

 
İçerik
 1. Bu nedir?
 2. Görünüm geçmişi
 3. Ne için?
 4. Renk paleti
 5. Kullanım özellikleri

Amerikan Pantone şirketi tarafından geliştirilen "Panton" renk modeli, çeşitli renklerden oluşan zengin bir palete sahip referans katalog olarak kabul edilir. Çok sayıda kataloğa sahip, farklı baskı koşulları için tasarlanmıştır. Bu makaledeki materyal, okuyucunun Pantone'un ne olduğunu, fanının neye ihtiyaç duyduğunu ve nasıl kullanılacağını anlamalarına yardımcı olacaktır.

Bu nedir?

Pantone altında, istediğiniz kataloğu büyük bir katalog sisteminden seçmenize olanak tanıyan bir sistem türünü anlamak geleneksel bir yöntemdir. Bu, evrensel ve her türlü faaliyet için uygun olarak kabul edilen popüler bir renk modelidir. Aslında, renklerin tanımlanması ve seçilmesi için evrensel olarak kullanılan standart bir sistem veya tüm dünya için genel kabul görmüş renk standardıdır.

Görünüm geçmişi

Genel baskı renkli bir biçime geçmeye başladığında bir renk paleti vardı. Şu anda, bir kalite paleti seçmek için acil bir ihtiyaç vardı, ancak yeni kriterlere göre mal üretimi için tek bir standart yoktu. Karmaşık mesele, matbaaların dünyaya dağılmış olmasıdır. Pantone, devasa bir sistemin her rengine belirli bir kod numarası atayarak birleşik bir palet geliştirdi. Latin harfleri ve rakamlarından oluşuyordu, böylece aynı renk dünyanın her yerinde kullanılabilirdi.

Herhangi bir renk sistemi birkaç renk karıştırılarak oluşturulmuş, belirlenmiş sınıflandırmaya göre belirli bir numara verilmiştir.

Bu, son ürünün bozulmasına neden olmadan baskıyı sipariş etmemizi sağladı. Her bir Pantone tonu, belirli bir yarı ton üretmek için belirtilen CMYK baz renk oranı kullanılarak oluşturulabilir.

Tam gölge almanın aciliyeti ve önemi, herhangi bir şirketin kurumsal kimliği için temeldi. Müşteri, sanatçının rengini kendi yoluyla anlayacağından korkmadan, katalogdan belirli bir baskı tonu seçebilir. Başka bir deyişle, Pantone'nun ortaya çıkması birçokları için hayatı kolaylaştırmıştır. Günümüzde matbaalar bu sistemde düzenlere ihtiyaç duymaktadır.

Ne için?

Bunlar CMYK sistemindeki oryantasyon için çeşitli renklerin kataloglarıdır. Sistem sadece bir sınıflandırma değil, aynı zamanda fan adı verilen özel bir rehbere sahiptir. Ne için olduklarına bağlı olarak, üretici bunları tekstil, plastik, kağıt gibi çeşitli malzemeler için teklif edebilir. Kağıt için referans kitapları kendi alt türlerine ayrılmıştır: ofset, kaplamalı, mat ve parlak.

Ancak, bilgiler sadece fanlarla sınırlı değildir, elektronik ortamda da sunulabilir. Bu, onu çeşitli programlara aktarabilen tasarımcılar için uygundur.

Pantone renk sisteminin en önemli özelliklerinden biri, flüoresan ve metalize boyalarla baskı yapmasını sağlamasıdır.

Bunun ışığında, baskı tasarımı sık sık parlaklık kazanıyor ve olağandışı görünüyor.

Pantone renk paleti, proses renkler ile yeniden üretilen gölgeler bakımından zengindir. Böyle bir paletin kullanımı baskı tasarımının geliştirilmesi için uygundur, çünkü kalıplara baskı yaparken renk farklılıkları olmaz. Dahası, istenen rengi birkaç tane değil, bir kez daha elde edebilirsiniz. Bu gerçek, baskı siparişi verirken ortaya çıkan tasarruflardan bahseder.

Pantone sistemi sadece baskıda kullanılamaz: iç tasarımda, giysilerde ve dökme halde boyanmış plastik ürünlerin imalatında uygulanabilir.

Sistem karışık ve üçlü mürekkeplerle yazdırmak için gölgelerin dijital olarak tanımlanmasını kullanır. Renk standartları, fan katlamalı bir kitapta numaralandırılmıştır.

Örneklerin çok farklı olabileceği de dikkate değerdir, ancak üretici fanın her yıl güncellenmesi konusunda ısrar eder. Ona göre, yıl boyunca, renkler yıpranır ve kaybolur ve bu nedenle yanlış hale gelir. Ağustos 2007'den bu yana Pantone, renk yönetimi ekipmanı ve yazılımı üreten X-Rite şirketi tarafından satın alınmıştır.

Renk paleti

Pantone tablosundaki renklerin gösterimi farklı olabilir. Örneğin, her bir çiftin kendi renk değerine sahip olduğu üç çift onaltılık basamaktan oluşan bir kod olabilir. Ayrıca, renkler anahtar kelimeler ile sınıflandırılabilir (örneğin, yeşil, siyah, gül). Tarayıcı bir kelimeyi anlamıyorsa, tüm tarayıcılar için sadece anlaşılabilir olanları seçerek tonları azaltın.

RGB formatı, 0'dan 255'e kadar olan sayıların kullanımını ifade eder; bu, elde edilen sonuçtaki belirli bir rengin toplam miktarını ifade eder.

RGBa formatı önceki formattan farklıdır. Bu son değerin şeffaflık veya alfa kanalı seviyesini belirlemesi gerçeğinde yatmaktadır. 0 ile 1 arasında bir kesirli değere ayarlanır.

Palette 8000'den fazla farklı renk tonu var. Bu durumda, bir kaynak renk farklı doygunluk derecelerine sahip olabilir ve sıcaklıkta değişebilir. Soğuk veya ılık, parlak, loş, ağartılmış olabilir. Özellikle hafif bir değişimin bile tüm işi mahvedebileceği baskı için önemli pantonnik.

Gizemli masa ya da sözde katalog, belirli renklere boyanmış boyuna kağıt şeklinde sunulur.

Kural olarak, dizileri birbirlerine yakınlık ilkesine dayanır.

Bu, kullanıcı için çok uygundur, çünkü belirli bir rengin belirli bir tonunu seçme kabiliyetine sahiptir, gerekli tüm tonları önünde bir yerde tutar. Kaç tane oldukları önemli değil, algılamayı engellemiyor, ancak istenen gölgenin seçilme süresini azaltmaya yardımcı oluyor.

Sistematik, yaprağın doygunluk derecesini değiştiren, koyu bir tonla başlayan ve ağartılmış olanla biten aynı renkteki bölgelere ayrılmasıdır. Pantone çiçeklerinin oluşturduğu şartlı bir fan sarı renkle başlayabilir, ardından koyu sarı, sonra turuncu, mercan, pembe, lila ve mor renkte olabilir. Böylece neredeyse siyah olabilir.

Her yıl, şirket bütün paletin en sevdiği yer olarak kabul edilirken, ilk başta bir miktar renk tayin eder. Renk rastgele seçilmez: şirketin temsilcileri ekonomi, ekoloji, psikoloji ve toplum alanındaki gezegenin durumunu izler. Elde edilen verilere dayanarak, belirli bir rengi onlarla ilişkilendirir. Örneğin, 1999'daki binyılın rengi gök mavisi olarak seçildi, birkaç yıl sonra (2005'te) mor yılın en iyi rengiydi. Başka bir 4 yıl sonra Mimosa, iki yıl sonra, Honeysuckle’ın, 2014’te parlayan “parlayan orkide” ye verdiği zaferi kazandı.

Renkli deneysel çalışmalar yapan enstitü, yaşamın çeşitli alanlarına etki ettiğinden emin: sadece moda ve baskı değil, aynı zamanda reklam, sinema, grafik, peyzaj tasarımı ve diğer endüstriler.

mimoza
hanımeli
Parlayan orkide

Orijinal renk farklı malzemelerde aynı olmayacak. Baskı malzemesine göre değişir: örneğin, kağıt kaplanmamış matsa, renk parlak kadar parlak değildir.

Bu özellik göz önüne alındığında, fan düzenleri iki şekilde basılmıştır - kaplamalı ve kaplanmamış.

RGB ve CMYK'nın çevirisine gelince, bu renk boşlukları belirli bir baskı tekniğine bağlanır. RGB, monitör ekranındaki diyotların renklerine karşılık gelir; CMYK, belirli bir yazıcıda veya başka bir baskı ekipmanı tipinde kullanılan mürekkep renklerine karşılık gelir. Ancak, renkler asla birbirleriyle mükemmel şekilde birleşmez. Belirli bir yaratma tekniğine katı bir şekilde bağlanmışlardır ve pratik olarak karışım mürekkepleriyle çalışmak için uygun değildirler.

Kullanım özellikleri

Kalibratör tonları Pantone, küçük yanlışlıkları ve tonalite farklılıklarını ortadan kaldırarak istenen rengin seçimine izin verir. Herhangi bir tasarım veya düzen temelinde, bu yıl ilk etapta aday gösterilen mevcut rengi alır. Bu, yazı başlığındaki yazı tipinin rengi, grafik tasarımdaki geometrik bir şekil, bir iç öğe veya bir kıyafet parçası ve ayrıca bir ara öğe, yazı tipinde, yazıdaki önemli bilgileri vurgulayan bir yazı olabilir.

Pantone paleti yalnızca doğru rengi seçmek kolay değildir.

Ek olarak, belirli bir renk tonu ile uyumlu bir arkadaş bulmanız gerekiyorsa, bitmiş net renklere odaklanmanıza olanak tanır. Bunu belirlemek zor değil, ayrıca podyumdaki renklere de rehberlik edebilirsiniz - bunlar her zaman tasarımın tüm dallarında kullanılacak en son renk trendlerinin bir göstergesidir.

Mesela, bu sezon, bahis renklerin güvenini arttırıyor, enerji yükü ve canlılık oluyor. Bugün cinsiyetten bağımsızlıktan bahseden erkek ve kadın arasında net bir ayrım yoktur. Mevcut paletin toplumda güçlenmekten bahsetmesi önemlidir, bu ifade, dinamizm ve enerjidir.

Renk tonlarının kombinasyonu, Itten renk tekerleğinde kontrastların birbirinin karşısında durduğu tamamlayıcı olabilir.

Bu özel bir enerji verir, iki yoldaşın doyma derecesini değiştirerek eşsiz kombinasyonlar elde etmenize olanak sağlar. Üçlü kombinasyonun modeli bir üçgen prensibine dayanır ve aynı zamanda renkler koşullu köşelerinde seçilir. Kombinasyon sıradışı olduğu ortaya çıkıyor, ancak tasarım için boğuk tonlar seçilse bile uyumdan yoksun değil.

Ek olarak, renk tekerleğinde yan yana yerleştirilmiş iki veya üç tonun kullanıldığı kombinasyon benzer olabilir. Ayrı tamamlayıcı birleşim farklı bir ilkeye dayanır. Bu durumda, belirli bir rengin ideal eşlikçileri, belirtilen rengin tam olarak karşısına yerleştirilmiş olana bitişik tonlardır.

Bu kombinasyon daha az yoğun ancak çok uyumlu bir kontrast elde etmenizi sağlar.

Bu şemalar ortalama bir insan için zor görünüyorsa, bireysel gölgelerin uyumuna dikkat edebilirsiniz, örneğin:

 • beyaz renk evrenseldir ve tüm renk paletinin tonlarıyla iyi gider;
 • bej ahenkli, mavi, kahverengimsi, zümrüt, şarap ve nötr tonlarla (siyah, gri, gümüş) birlikte görünür;
 • gri kumlu, odunsu, mor, bordo, pembe veya mavi ile desteklendiğinde duygusal renklenmeye başlar;
 • pembe Renk, nane, beyaz, zeytin tonlarının yanı sıra nötr gri tonuyla uyumlu bir düet;
 • turkuaz fuşya, kiraz kırmızısı, kahverengimsi, krem ​​rengi, doymuş mor tonlarında dekore edilebilir;
 • menekşe turuncu, pembemsi, zeytin, gri veya beyazla birleştirirseniz oldukça uyumlu görünür;
 • kireç renk gri, kahverengi, turuncu, güneşli kahverengi ile uyumludur;
 • turuncu kırmızı, mavi, nane ve beyaz veya siyahla birleştirilebilir.

İstenilen rengin sayısını belirlemek kolaydır: Kural olarak, kişisel pantone koduyla imzalanmıştır veya HTML koduna sahiptir. Örneğin, “PANTONE Yellow 012” yazıtı veya “# FFD200” kodu istenen sarı tonunun yanında görünebilir.

  Basım evinde gölgenin belirlenmesi gerekiyorsa, istenen seçeneği seçmek daha kolaydır: sadece mevcut kataloğu kullanın. Elektronik versiyona gelince, ekranın arka aydınlatması ile açıklanan yarı tonlarda tutarsızlıklar olabilir. Müşteri tonların doğruluğundan şüpheliyse, paletini alabilir ve tonları kontrol ederek üretilen rengin bir örneğine bakabilir.

  Elektronik katalog
  Renk yelpazesi

  Pantone nedir ve nasıl kullanılır? Aşağıya bakınız.

  Yorum yaz
  Referans amaçlı sağlanan bilgiler. Kendi kendine ilaç verme. Sağlık için her zaman bir uzmana danışın.

  moda

  güzellik

  ilişkiler